Jihočeské matky
občanské sdružení
Venda & Milda - Kůl do hřiště/epizoda 2
Venda a Milda tentokrát řeší úložiště jaderného odpadu. Animovaná verze na webu po rozkliknutí celého článku.
Vyhořelé palivo z jaderných elektráren patří mezi nejnebezpečnější materiály vůbec. Obě české jaderné elektrárny (Dukovany a Temelín) vytvoří v průběhu svého plánovaného provozu přibližně 4 tisíce tun vyhořelého jaderného paliva. Česká vláda i další státy prosazují definitivní pohřbení do zemských hlubin. Žádné podobné zařízení na světě ovšem zatím není v provozu. Při současném stavu vědeckého poznání nelze spolehlivě prokázat, že izolace vyhořelého jaderného paliva od okolního prostředí bude funkční potřebnou dobu statisíců let.
PROJEKTY A AKTIVITY PRO ŠKOLY A VEŘEJNOST
ČERNOBYLFEST je osvětovým projektem, který si prostřednictvím připomínek havárií v Černobylu a Fukušimě klade za cíl diskusi o potřebnosti, udržitelnosti a bezpečnosti jaderné energetiky. ČERNOBYLFEST je prostorem pro autentická setkání s lidmi, kteří mají zkušenost s havárií a jejími následky. ČERNOBYLFEST je také prostorem k zamyšlení a hledání odpovědí na složité otázky energetické budoucnosti. Jednotlivé aktivity naleznete po rozkliknutí celého článku v přiloženém materiálu na str. 2
Vzdělávací projekt ENERGIE PRO BUDOUCNOST - nabídka pro školy
Vzdělávací projekt ENERGIE V BUDOUCNOSTI zprostředkovává žákům a studentům základních, středních a vysokých škol pohled na problematiku energetiky obecně, energetických zdrojů, úspor energií, možností využívání obnovitelných zdrojů energie a problematiku rizik využívání jaderné energetiky. Jednotlivé moduly jsou pro školy ZDARMA. Podrobné informace o jednotlivých MODULECH naleznete po rozkliknutí celého článku v přiloženém materiálu na str. 1.
Venda & Milda - Svárfie/epizoda 1
Venda a Milda jsou odborníci na kde co. Především na optimalizaci své práce a kreativní řešení. Podívejte se, jak si poradili se šibeničním termínem prověrky svarů na jedné jaderné elektrárně (pod odkazem na webovou stránku a po rozkliknutí celého článku).
O proces EIA na nové jaderné bloky v Dukovanech projevily zájem všechny naše sousední státy
Společná tisková zpráva Calla – Sdružení pro záchranu prostředí a Jihočeských matek
Nové reaktory v Dukovanech mohou mít přeshraniční dopady na životní prostředí a zdraví lidí a proto si nejenom Rakousko a Německo, ale i Slovensko, Maďarsko a Polsko vyžádaly důkladný posudek v rámci procesu EIA. Vyplývá to ze závěru zjišťovacího řízení, který zveřejnilo Ministerstvo životního prostředí [1]. Svá vyjádření k zbytečnému a drahému záměru nových reaktorů v srpnu 2016 zaslaly i spolky Jihočeské matky a Calla – Sdružení pro záchranu prostředí.
Vláda dnes schválila novelu EIA (Aneb jak se umetá cesta novým jaderným blokům)
Vláda dnes schválila tzv. transpoziční novelu zákona č. 100/2001 Sb. o posuzování vlivů na životní prostředí (dále EIA). V novele zákona jsou přímo vyjmenována řízení, která jsou tzv. řízeními navazujícími – to v praxi např. znamená, že úřady, které tato navazující řízení vedou, jsou vázány vydanými podmínkami stanoviska EIA. Ze seznamu těchto navazujících řízení (1) byla vyškrtnuta řízení vedená podle atomového zákona. Podle sdružení Jihočeské matky jde o změnu, která znamená omezení účasti veřejnosti při povolování jaderných zařízení.
Benefiční koncert virtuózního kytaristy prof. Štěpána Raka
11.12.2016 od 18.30 hodin se v Českých Budějovicích koná tradiční benefiční koncert profesora Štěpána Raka na podporu dětí postižených havárií v Černobylu.
Vstupné v předprodeji 200 Kč nebo na místě 230 Kč. Pořádá sdružení Jihočeské matky ve spoluprácí s Diecézní charitou České Budějovice
On-line rezervace na: http://cbsystem.cz/cz/hudba/title/4502-stepan-rak
Místo konání: Kostel sv. Anny (koncertní síň. O. Jeremiáše) - Kněžská 6, České Budějovice
Kategorie článků
Jihočeské matky
Hledání
Kontakt
Adresa
Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01
mobilní telefon
+420 603 516 603