Jihočeské matky
občanské sdružení
Stavba nových jaderných bloků v Temelíně v nedohlednu
Společnost ČEZ včera oznámila, že výstavbu nových jaderných bloků v Temelíně bude muset odložit. Zpoždění začátku výstavby se odhaduje v řádu několika let. Důvodem tohoto rozhodnutí je propad trhu s elektřinou a pravděpodobné snížení poptávky po elektřině v budoucnosti způsobené ekonomickou krizí. ČEZ znovu de facto potvrzuje, že elektřina z plánovaných nových reaktorů v Temelíně by byla určena primárně pro export.
Nové temelínské dráty? Dopady na krajinu i účty za elektřinu
Občanská sdružení Calla a Jihočeské matky zaslaly připomínky k záměru provozovatele české elektroenergetické přenosové soustavy ČEPS a.s. postavit nové vedení vysokého napětí pro vyvedení výkonu z plánovaných reaktorů v Temelíně do rozvodny Mírovka nedaleko Havlíčkova Brodu. V těchto dnech končí lhůta pro připomínkování dokumentace hodnotící vlivy chystané stavby na životní prostředí (tzv. EIA) ze strany úřadů, obcí i veřejnosti 1).
Drátování již. Čech a Vysočiny kvůli Temelínu?Každý se může vyjádřit!
Veřejnost, ale i dotčené samosprávy se nyní mohou v rámci hodnocení vlivů na životní prostředí vyjádřit k plánům provozovatele české elektroenergetické přenosové soustavy ČEPS a.s. na nové drátování krajiny. V souvislosti s projektem dalších jaderných reaktorů v Temelíně má vzniknout nové, 120 km dlouhé dvojité vedení elektrického napětí 400 kV mezi rozvodnami Kočín u Temelína a Mírovka nedaleko Havlíčkova Brodu. Dráty na 41-45 metrů vysokých stožárech se přiblíží nebo přímo protnou katastry 93 měst a obcí jižních Čech a Českomoravské vysočiny. Investice má stát minimálně 12 miliard Kč1). V případě, že by ČEZ prosadil pro Temelín reaktory 2x1700 MW, stavěly by se další stožáry s vedením směrem na západočeské Přeštice a muselo by být zdvojeno dnešní přenosové vedení mezi Havlíčkovým Brodem a Tišnovem.
Otevřený dopis evropskému komisaři pro energetiku
Sdružení Jihočeské matky, Calla, Hnutí Duha a Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí dnes zasílají evropskému komisaři pro energetiku Güntherovi Oettingerovi dopis týkající se plánované dostavby dvou bloků ve slovenské jaderné elektrárně Mochovce. V otevřeném dopise komisaře informují o závažných bezpečnostních nedostatcích této elektrárny a žádají ho o zahájení jednání o tomto sporném projektu na půdě Evropské komise.
Memento Černobylu
V těchto dnech si připomínáme 24. výročí jaderné havárie v Černobylu. Co se vlastně stalo? Černobyl je městečko ležící asi 130 km severně od hlavního města Ukrajiny Kyjeva. 26. dubna 1986 zde expolodoval jeden ze čtyř reaktorů jaderné elektrárny Černobyl. Jde o největší civilní havárií v dějinách využívání jaderné energie. Skutečnost, že memento Černobylu je třeba neustále připomínat, si uvědomují lidé po celém světě. Na síti Facebook je zatím ohlášeno 214 akcí v 16 zemích světa, převážně Evropy.
Výše rezervy na likvidaci jaderných elektráren u nás zpochybněna
Nejvyšší kontrolní úřad dnes zveřejnil závěry kontroly, při které prověřoval účelnost, hospodárnost a efektivnost hospodaření Správy úložišť radioaktivních odpadů s peněžními prostředky a majetkem státu. Mimo jiné z ní vyplývá, že výše finančních rezerv na vyřazování jaderných zařízení nebude dostatečná, což může být do budoucna velké riziko pro státní rozpočet.
Protnou krajinu další dráty pro nukleární proud?
Občanským sdružením Calla a Jihočeské matky se nelíbí úvahy na další drátování krajiny v souvislosti s projektem nových reaktorů v Temelíně. Kvůli vyvedení výkonu je připravována stavba nového dvojitého vedení elektrického napětí 400 kV mezi rozvodnou Kočín u Temelína a rozvodnou Mírovka nedaleko Havlíčkova Brodu. Česká republika má i jiné možnosti k řešení svých energetických potřeb, než je stavba nových reaktorů.
Kategorie článků
Jihočeské matky
Hledání
Kontakt
Adresa
Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01
mobilní telefon
+420 603 516 603