Jihočeské matky
občanské sdružení

Informační leták - březen 2011

V tomto vydání se můžete dočíst o soumraku rozvoje alternativních zdrojů v České republice. Včasná legislativní úprava mohla zabránit živelnému rozvoji solárních elektráren na zelené louce, je však otázkou, komu status quo vyhovovalo.. . Japonské elektrárny nejsou Černobyl. Přesto si nelze nevzpomenout na tehdejší ujišťování odborníků před katastrofou v Černobylu, že zde nemůže dojít k vážné havárii. Dozorné orgány v Japonsku i celosvětové organizace byly rovněž spokojeni s úrovní zabezpečení elektráren v Japonsku, když uváděly, že jsou dostatečně odolné vůči zemětřesení a tsunami... více naleznete v příloze
Rozhledna Kuřidlo

V loňském roce proběhla správní řízení státní ochrany přírody k uvažovanému záměru strakonické radnice postavit na vršku Kuřidle rozhlednu. Místní občané, členové strakonické organizace Českého svazu ochránců přírody, se v té době obrátili na další občanská sdružení, zabývající se ochranou přírody, s žádostí o pomoc. Obávali se zničení cenného území přírodní rezervace, která se tu nachází a o níž po léta pečují.
Společná tisková zpráva: Rozdrtí ekonomická analýza atomové sny?

Vláda dnes bude rozhodovat o zadání řady dílčích analýz týkajících se rozšíření Jaderné elektrárny Temelín. Ekologické organizace jsou přesvědčeny, že nové jaderné reaktory nepotřebujeme. Proto vítají, že mezi chystanými studiemi má být analýza přímých i nepřímých finančních nákladů [1]. Ekonomika zahraničních projektů by měla vládu varovat, před ukvapenými rozhodnutími [2].
Otevřený dopis ekolog.organizací ministru Karlu Schwarzenbergovi
Nutnost dovozu jaderného paliva zvyšuje energetickou závislost České republiky a zbytečně odvádí z naší ekonomiky potřebné prostředky. Další nevýhodou atomových reaktorů je vysoká investiční náročnost. Jaderný průmysl se ani po více než padesáti letech své existence nevymanil z nutnosti různých forem státních subvencí (např. výhodných půjček, daňových úlev či omezeného ručení za škody při případné jaderné havárii).
Pozvánka do Plzně na promítání filmu Arlit, druhá Paříž

Dokument byl natočen v městečku Arlit v poušti Nigeru, které je centrem těžby uranu. Město Arlit zažilo neuvěřitelný rozkvět v době, kdy uranové doly zaměstnávaly tisíce zaměstnanců. Město mělo elektřinu i rušný noční život. Evropské korporace vytěžily obrovské zisky a odešly. Za sebou zanechaly jen kontaminované životní prostředí, nemoci z radiace a nezaměstnanost. Nyní je Arlit, kdysi „druhá Paříž“, místem čekání těch, jejichž poslední nadějí je pokusit se nebezpečnou cestou dostat se do Evropy.
Nové reaktory v Temelíně energetické bezpečnosti nepomohou

Ekologické organizace přivítaly odložení výběru dodavatele technologie pro nový Temelín a současně vyzývají vládu k diskuzi o samotné potřebnosti nové atomové elektrárny.
Podle zelených organizací nejsou další reaktory řešením pro energetickou politiku České republiky. Naopak zvýšení podílu jaderných elektráren by zvýšilo závislost na dovozu paliv. Další rizika spočívají ve stále nevyřešené problému vysoceradioaktivního vyhořelého paliva i posilování dominantního postavení ČEZ na trhu.
Stavba nových jaderných bloků v Temelíně v nedohlednu

Společnost ČEZ včera oznámila, že výstavbu nových jaderných bloků v Temelíně bude muset odložit. Zpoždění začátku výstavby se odhaduje v řádu několika let. Důvodem tohoto rozhodnutí je propad trhu s elektřinou a pravděpodobné snížení poptávky po elektřině v budoucnosti způsobené ekonomickou krizí. ČEZ znovu de facto potvrzuje, že elektřina z plánovaných nových reaktorů v Temelíně by byla určena primárně pro export.
Kategorie článků
Jihočeské matky
Hledání
Kontakt
Adresa
Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01
mobilní telefon
+420 603 516 603