Jihočeské matky
občanské sdružení

Jádro - kdo bude ručit?

Ekologické organizace Jihočeské matky, Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí a Calla dnes u příležitosti druhého výročí havárie v jaderné elektrárně Fukušima vyzvali předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danu Drábovou, aby se zasadila o nezbytné změny v odpovědnosti za jadernou škodu.
Sporné protipovodňové stavby zlikvidují zeleň v Havlíčkově kolonii

Vodoprávní úřad českobudějovického magistrátu vydal stavební povolení pro terénní úpravy a stavby, které nazývá první etapou „protipovodňových opatření“ na Malši. Ty budou provedeny v úseku Malý jez – Kaplířova v Havlíčkově kolonii.
Znamená to, že problematickému zásahu do nadregionálního biokoridoru, proti němuž bojovali obyvatelé Havlíčkovy kolonie déle než 12 let, daly už všechny příslušné úřady „zelenou“.
Benefice Štěpána Raka jako připomínka havárií v Černobylu a Fukušimě

Benefiční koncert virtuózního kytaristy Štěpána Raka jako připomínka havárií jaderných elektráren v Černobylu a Fukušimě.
9. března v 19 hodin
v kulturním klubu HORKÁ VANA v Českých Budějovicích, Česká 7
Koncert pořádá sdružení Jihočeské matky pro Diecézní charitu České Budějovice, která organizuje Projekt adopce na dálku. Vstupné bude věnováno dětem z oblastí postižených havárií v Černobylu.
Pozvánku naleznete v příloze.
Nový Temelín – domácnost si doplatí tisícovku ročně

<p>Tisková zpráva sdružení Calla a Jihočeské matky </p>
„Stavět jadernou elektrárnu a spoléhat se přitom jen na cenu z trhu je v podstatě nemožné. Proto je pro nás stabilizační prvek důležitý,“ přiznal pro Mladou frontu DNES Pavel Cyrani, ředitel strategie ČEZ1). Ministr průmyslu Martin Kuba proto v návrhu nové státní energetické koncepce požaduje garantovanou výkupní cenu elektřiny z nových reaktorů2). Jedině při zavedení tohoto bezprecedentního kroku je možné zajistit jejich uplatnění na trhu. Náklady na stavbu jaderných elektráren jsou totiž na rozdíl od obnovitelných zdrojů rok od roku vyšší.
Jihočeské matky a Calla žádají přezkum stanoviska MŽP k Temelínu

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Sdružení Jihočeské matky a Calla dnes podaly na Ministerstvo životního prostředí žádosti o přezkum souhlasného stanoviska1) „Nový jaderný zdroj v lokalitě Temelín“, protože hodnocení vlivů na životní prostředí proběhlo v rozporu se zákonem. V průběhu procesu nebyly posouzeny všechny dopady projektu v rozsahu, jak jej ukládá zákon č. 100/2001 Sb. o posuzování vlivů na životní prostředí.
I neúplné testy ukázaly deficit bezpečnosti jádra

Evropský Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku schválil drtivou
většinou návrh usnesení k zátěžovým testům jaderných elektráren, o němž
bude 7. února hlasovat Evropský parlament1). Konstatuje, že prakticky
všechny hodnocené jaderné elektrárny by měly prodělat zdokonalení v
oblasti bezpečnosti. I přesto, že zátěžové testy měly jen "omezený
rozsah a jsou primárně zaměřeny na hodnocení odolnosti a připravenosti
jaderných elektráren proti závažným vnějším událostem, nenahrazují tedy
komplexní bezpečnostní hodnocení". Přiznává, že pouze čtyři státy
zahrnuly do hodnocení bezpečnosti zřícení letadel na objekt elektrárny.
Česká republika mezi nimi nebyla.
Chalupovo ministerstvo k Temelínu v rozporu s právem

Sdružení Calla a Jihočeské matky považují postup Ministerstva životního prostředí, které vydalo souhlasné stanovisko na další reaktory v Temelíně v procesu hodnocení vlivů na životní prostředí, za chybný. Ministerstvo totiž ignorovalo závěry ze zjišťovacího řízení, které samo vydalo v roce 2009.
Kategorie článků
Jihočeské matky
Hledání
Kontakt
Adresa
Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01
mobilní telefon
+420 603 516 603