Jihočeské matky
občanské sdružení
Chyby při povolování nových reaktorů v Temelíně Nevládní organizace se domáhají nápravy žalobou
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Sdružení Jihočeské matky, Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí a Calla podaly ve spolupráci a s právní kanceláří Frank Bold Legal žalobu vůči rozhodnutí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), kterým bylo povoleno umístění nových reaktorů v Temelíně [1]. Žalují nejen vady rozhodnutí SÚJB, ale zejména postup Ministerstva životního prostředí (MŽP) pod vedením tehdejšího ministra Tomáše Chalupy. Přestože souhlasné stanovisko MŽP na závěr hodnocení vlivů na životní prostředí (EIA) bylo vydáno už v lednu 2013, umožňují české zákony právní ochranu zúčastněným obcím a spolkům až v následujícím správním řízení, kterým je právě napadené rozhodnutí SÚJB [2]. Podnět na přezkum postupu MŽP ministr Chalupa smetl ze stolu.
Díra v potrubí ukazuje na problém prodlužování provozu
Jaderná elektrárna Dukovany odstaví dva výrobní bloky. Důvodem je netěsnost na potrubí jednoho ze tří systémů tzv. technické vody důležité. Podle mluvčího elektrárny Petra Spilky je to na systému s technickou vodou důležitou první porucha v téměř třicetileté historii elektrárny.
Výroční zpráva 2013
Výroční zprávu za rok 2013 naleznete v přiloženém dokumentu.
Prodloužení životnosti stávajících reaktorů je třeba posoudit v procesu EIA.
O budoucnosti elektrárny v Dukovanech je třeba uvažovat komplexně - kromě socio-ekonomických studií by se nemělo zapomínat ani na sledování zdravotního stavu obyvatel.
Pokud bude provoz dukovanské jaderné elektrárny prodloužen za dobu její plánované projektové životnosti, neobejde se to bez procesu posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Rozhodlo se o tom v minulém týdnu na zasedání smluvních stran Espoo konvence. (1) Rozhodnutí se týkalo ukrajinské jaderné elektrárny Rivne 1 a 2, kde má dojít k prodloužení provozu o 10 let oproti projektové životnosti. Zárověň se však povinnost aplikace procesu EIA vztahuje na všechny dosluhující jaderné elektrárny, které s prodloužením provozu za dobu životnosti počítají v zemích, které se k ESPOO konvenci připojily. (2)
Pozdravy ze zakázané zóny- beseda s Václavem Vašků
Fotograf Václav Vašků třináckrát navštívil tzv. zakázanou zónu Černobylu. V květnu se vrátil ze své poslední výpravy. Se svými zážitky se podělí na besedě ve Strakonicích 11. června 2014.
Kde přesně? Ve společenskem sále Šmidingerovy knihovny. Akci pořádá sdružení Jihočeské matky ve spolupráci s Ekoporadnou při Šmidingerově knihovně. Pozvánka v příloze.
Konec snů o nových jaderných reaktorech. Provždy.
Ekologické organizace Jihočeské matky, Calla a Hnutí Duha dnes v Praze pořádají mezinárodní konferenci „Ekonomické limity jaderné energetiky“. Špičkoví zahraniční i domácí experti prodiskutují z evropského i globálního pohledu ekonomické příčiny ukončení tendru na výstavbu nových bloků v Temelíně. Klíčovými tématy konference jsou pokles globálního významu jaderné energetiky, nepříznivé dopady navrhovaných státních podpor pro nové reaktory na energetické trhy a varianty pro rozvoj energetického systému bez nových atomových elektráren.
Svíčkami připomenou memento Černobylu a Fukušimy
V rámci Evropských týdnů akcí za budoucnost po Černobylu a Fukušimě se v průběhu března a dubna ve stovkách evropských měst konají vzpomínkové akce – besedy, výstavy, koncerty, mše a veřejná shromáždění.
Ve čtvrtek 24. dubna od 20:30 se na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích rozesvítí 400 svíček ve tvaru radioaktivního znaku. Příprava začne v 19 hodin.
Tradiční pietní akci pořádají českobudějovická sdružení Jihočeské matky a Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí u příležitosti 28. výročí havárie v Černobylu.
Kategorie článků
Jihočeské matky
Hledání
Kontakt
Adresa
Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01
mobilní telefon
+420 603 516 603