Jihočeské matky

občanské sdružení

Příspěvek RNDr. Martina Bursíka u příležitosti setkání NGOs s poslanci Evropského parlamentu

11.11.2002
Dokončení Temelína nebylo vyvoláno naléhavou potřebou elektrické energie. Naopak, Česká republika se stala druhým největším vývozcem elektřiny v Evropě ještě dříve, než České energetické závody zahájily svoji snahu dodávat elektrický proud z Temelína do přenosové soustavy. Jak víte, to se jim více nedaří než daří
Dokončení Temelína nebylo vyvoláno naléhavou potřebou elektrické energie. Naopak, Česká republika se stala druhým největším vývozcem elektřiny v Evropě ještě dříve, než České energetické závody zahájily svoji snahu dodávat elektrický proud z Temelína do přenosové soustavy. Jak víte, to se jim více nedaří než daří.

Jaké byly asi důvody dostavby Temelína za každou cenu? Prokázat, že sovětské reaktory VVER budou ve spojení s řídícím systémem Westinghouse bezpečné? Otevřít šanci "novému" podnikání ve východní Evropě? Obhájit další dekády existence jaderné energetiky? Jestliže ano, pak se to bez jakýchkoli pochyb nepodařilo. Nicméně, Česká republika stojí na prahu vstupu do EU s nesmírným břemenem.

O jaké břemeno jde? Temelín kazí České republice zahraniční vztahy , dusí rozvoj obnovitelných zdrojů energie a úspor, oddaluje liberalizaci elektroenergetického trhu, deformuje privatizační scénář. Namísto supermarketu možností moderní energetiky nám staří psi dokazují, že se novým trikům nehodlají učit. Temelín tak určuje obsah energetické politiky České republiky od roku 1990. Nejprve se pro něj hledal důvod a místo. Nyní se hledá vlastník. Protože by zjištění skutečné, tržní ceny Temelína při jeho oddělené privatizaci mohlo být pro politiky nemilým překvapením, privatizuje se Temelín v balíku s celou státní energetikou. Takový model privatizace však odrazuje celou řadu perspektivních zájemců, pro které je Temelín doma politicky neobhajitelný.

Osobně považuji Temelín za uzavření kapitoly rozvoje jaderné energetiky v České republice. Diskuse o vystoupení ČR z jaderného programu je nevyhnutelná. Její příprava může začít hned a Vaše setkání je toho dokladem. Nicméně, aby se však v České republice do diskuse zapojili ti, kteří o obsahu energetické politiky rozhodují, bude třeba ještě hodně odpracovat.

Za prvé je třeba pokusit se změnit privatizační scénář tak, aby výsledkem privatizace byl vnitřní trh s elektřinou a ne pokračující monopol nového vlastníka ČEZu, který bude ovládat 65% výroby a 5 z 8mi distribučních závodů. Soutěž a fragmentovaný trh je předpokladem energetiky , která bude postavena na inovacích a bude se orientovat na stranu spotřeby a rozvoj obnovitelných zdrojů a úspor. Za druhé je třeba zrychlit tempo otevírání vnitřního trhu s elektřinou a umožnit tak nezávislým výrobcům investovat do zdrojů, které budou konkurovat jádru z Temelína. Omezená životnost elektráren na severu Čech, které doslouží v letech 2008 až 2014 otevírá možnosti rozvoje CCT. Za třetí je třeba zafixovat minimální výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů a dát tak výrobcům jistotu investice. Za čtvrté je třeba trpělivou prací na konkrétních projektech obnovitelných zdrojů energie získat veřejnost na stranu udržitelné energetiky. Vystoupit z jádra lze tehdy, shodne-li se na tom většina obyvatel země.

Rád bych Vás proto poprosil, abyste - vedle kritických slov k Temelínu - pomohli v České republice těm aktivitám , které usilují o rozvoj obnovitelných zdrojů energie a úspor - skutečně inteligentních zdrojů energie pro Evropu 21. století. Děkuji Vám.

Praha, 23. září 2002

Martin Bursík , bývalý ministr životního prostředí (1998)

D. Magersteinová

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...

A po nás planina

Lidé od Temelína

Lidé od Temelína